Bloog Wirtualna Polska
Są 1 272 733 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

godne polecenia...

niedziela, 26 kwietnia 2009 16:05
Hey. Dzisiaj o książkach. (Tak właściwie to znowu o książkach. Mam nadzieję, że Was to nie nudzi?) A zanim przejdziemy do tematu, kilka słów...

Zamieszczę książki polecane przeze mnie, ale tylko te, które nawiązują do istot fanastycznych, a także "lektury uzupełniające" wypisane na końcu Przewodnika.

Cóż, wciąż nie mam zdjęć od Zagubionej, może to Onet nawala, bo czasem listy idą nawet kilka dni... Słuchaj, a jak duże są te zdjęcia? Bo może moja marna skrzynka nie przyjmuje ich, bo są za duże? Na wszelki wypadek wyślij każde osobno... (Przypomnę mój adres: justynka.j@onet.eu.)

W odpowiedzi na pytanie Basi - jak można poznać, że chochliki zamieszkują daną okolicę... Cóż, możesz sypnąć solą na podejrzanie wyglądające kwiaty czy owady, jesli to chochliki, to być może przejrzysz iluzję i zobaczysz je przez chwilę. Możesz też poszukać miejsc, w których mogłyby mieszkać elfy. Gdzie występują elfy i inne istory fantastyczne, tam są też z pewnością chochliki. Stworzonka te zamieszkują zazwyczaj korony drzew, najchetniej tych zamieszkanych przez duchy drzew. Poszukaj drzewa z duchem drzewa, a być może znajdziesz i chochliki. Możesz też zostawić na gałęzi poczęstunek, a być może skusi się na niego jakiś chochlik, jeżeli takowy mieszka w okolicy. Z tym, że nie ma gwarancji, że poczęstunku nie zje coś innego. Cóż, przy braku daru widzenia nigdy nie mozna być na 100 % pewnym, że w pobliżu występują istoty fantastyczne...

A jak Wam idzie rozwiazywanie quizu? Może w następnej notce zamieszczę odpowiedzi...

Ostatnio zastanawiałam się nad kilkoma kwestiami i przedstawię Wam tu swoją opinię:
*Smoki - to czy są piękne, zależy od gustu. Niektóre gatunki posiadają skrzydła, ale nie wyszystkie. Być może zdarzają się osobniki wybitnie inteligentne, ale smoki to przede wszystkim niebezpieczne drapieżniki.
*Elfy - nie wiem, co straciłby elf, gdyby mu odcięto skrzydła, być może nie zrobiłoby mu to żadnej różnicy, ale może utraciłby część magicznych mocy. Bardzo możliwe, że istnieją gatunki elfów nieposiadające skrzydeł, ale jestem pewna, że niektóre się z nimi rodzą, choć niewykluczone, że niektóre grupy mogą je u siebie wychodowywać. Skonsultowałam to ze starszym kolegą Mateuszem, którego dawno nie widziałam, a który zna się na elfach bardziej ode mnie. A tak w ogóle chciałabym zauważyć, że elfy, które widywał A. Spiderwick i Grace'owie posiadały skrzydła.
*Chochliki - nie tworzą metropolii, co najwyżej niewielkie osady, czasem jednak dołączają się do elfich dworów. Natomiast hodowanie chochlików a ich więzienie to nie to samo. Chochlik jak każde stworzenie będzie uciekał z zamknięcia, przynajmniej dopóki nie przywiąże się do swojego opiekuna. Możecie to wypróbować na każdym dowolnym stworzonku. Nie twierdzę, że chochliki żyjące w środowisku naturalnym są nieszczęśliwe, ale czasem trzymając je u siebie chronimy je przed chorobami, może czasem nawet przed śmiercią - bo na chochliki czeka, jak na każde dziko żyjące stworzonko, mnóstwo niebezpieczeństw - od przeziębienia spowodowanego długimi opadami deszczu, poprzez wygłodniałe gobliny do pożaru lasu. Cóż najważniejsze jest to, ajki jest hodowca - jeśli dobrze dba o potrzeby swoich chochlików, należycie się nimi opiekuje, jest odpowiedzialny i postępuje tak, jak jest zapisane w przysiędze MLC, to nie ma powodu do obaw. Chochliki mogą być szczęśliwe także pod okiem opiekuna. Przecież zawsze można z nimi porozmawiać i spytać się, czego im trzeba. Ja rozmawiam z moimi chochlikami i wierzcie mi, są szczęśliwe. Tak więc wszystko zależy od hodowcy.


Ok, to zapraszam do oglądania i czytania:

1. Katalog stworzeń fantastycznych
Katalog stworzeń fantastycznych - Ramirez Alejandra, Celis Agustin
Znajduje się w moim posiadaniu. Opisy w nim się znajdujące nie są może identyczne z tymi A. Spiderwicka, ale nie są też wyssane z palca - są identyczne z tymi z baśni, legend i mitów. Katalog zawiera przejżysty spis treści - można bardzo łatwo odnaleźć  strony opowiadające o danym stworzeniu: ilustrację i któtkie opowiadanie. Ilustracje są niezwykle piękne, stworzone komputerowo. Jest to zmiksowanie zdjęcia z rysunkiem. Czytanie historyjek może stać się miłym zajęciem w wolnej chwili, jednak nie polecam ich małym dzieciom - niektóre zawierają nieco drastyczne informacje, jak np. odcinanie głowy czy pożeranie ludzi. Jeśli chcemy przeczytać tylko kilka rzeczowych informacji na temat danej istoty, możemy zajrzeć do indeksu. Indeks znajduje się na końcu każdego działu. A działów mamy 4: stworzenia ziemskie, wodne, powietrzne oraz istoty z zaświatów.

2. Smoki. Poradnik hodowcyJeśli ktoś lubi smoki, niech kupi - można przeczytać naprawdę ciekawe rzeczy. Wiem, bo moja siostra jest w posiadaniu tej książki. Oczywiście opisane w niej stworzenia nie są zbyt podobne do tych z Kronik, ale to i tak fajna książka. John Topsell opisał ciekawy świat - pełen przyjaznych, fascynujących smoków. Z książki tej dowiecie się wszystkiego, co powinien wiedzieć hodowca - informacje o rasie, o zamawianiu, pokarmie, wyposażeniu, mieszkaniu i wybiegu smoka, o tresurze, pokazach itp. itd.3. Księga wiedzy czarodziejskiej
Księga wiedzy czarodziejskiej. Przewodnik po zaczarowanym świecie Harry'ego Pottera
Dla fanów Harry'ego Pottera. Opisuje w bardzo ciekawy sposób wiele magicznych zjawisk, symboli i stworzeń. Niestety tylko tych, które pojawiły się w serii "Harry Potter". Dostępna w wersji rozszerzonej.

4. W kręgu upiorów i wilkołaków
Zobacz powiększenie - Zdjęcie W KRĘGU UPIORÓW I WILKOŁAKÓW
Książka z "lektur uzupełnianjących" wypisanych w Przewodniku.
"(...)Tytuł recenzowanej książki jest nieco mylący, gdyż opisuje ona nie tylko wilkołaka czy też upiora (pod tym pojęciem kryje się zarówno wampir/wąpierz jak i pokrewna mu strzyga), lecz wprowadza czytelnika w przebogaty świat rusałek, czartów oraz boginek. W każdym rozdziale, autor szeroko komentuje omawiane zagadnienie, przytacza różne opowiastki oraz anegdoty, a nawet dane statystyczne (choć obecnie są one niewiele warte, tym bardziej, że w momencie, gdy zostały zebrane, Polska była jeszcze podzielona na 49 województw ).(...)" (cytat z horror.com.pl)

5. Bestiariusz tolkienowski
Bestiariusz Tolkienowski
Książka z "lektur uzupełnianjących" wypisanych w Przewodniku.
"Szczegółowy, z przepychem ilustrowany kolorowymi i czarno - białymi rysunkami, przewodnik po florze i faunie, a także świecie istot oraz Śródziemia i Nieśmiertelnych Krain J.R.R.Tolkiena." (cytat z thebook.pl)

6. Leksykon duchów
LEKSYKON DUCHÓW
Książka z "lektur uzupełnianjących" wypisanych w Przewodniku.
"Autor angielskiego „Leksykonu duchów" Peter Haining pisze w przedmowie, że na Zachodzie Europy prawie połowa dorosłych mieszkańców wierzy w duchy, a dziesięć procent twierdzi, że zetknęło się z nimi osobiście. Nie wiadomo, jakie byłyby wyniki podobnych ankiet w Polsce. Pytania tego rodzaju zadają u nas tylko etnografowie, mając na myśli zresztą relikty wierzeń ludowych w płanetników, topielców, upiorów i etc., a nie błądzące wśród żywych duchy, przy czym wywiady te przeprowadzane są przede wszystkim z mieszkańcami wsi." (cytat z antykwariat.waw.pl)

7. Skrzaty

Książka z "lektur uzupełnianjących" wypisanych w Przewodniku.
"Rewelacyjna książka- właściwie album o Skrzatach. Niestety w Polsce doczekała się tylko 1 wydania, więc właściwie należy szukać jej w antykwariatach, czy serwisach aukcyjnych- czasem się pojawia... Uroku książce dodają wspaniałe ilustracje i ciekawie opisany świat skrzatów- jak żyją, jak wyglądają ich domy, zwyczaje itd. I tylko dlatego, że o skrzatach, nie oznacza, że dla dzieci. Zwłaszcza jeśli się mieszka we Wrocławiu- mieście krasnoludków, może być pomocnym poradnikiem gdzie szukać śladów obecności krasnoludków.. :-) "  (cytat z spryciuch.pl)

8. Stwory mityczne i demony: Fantastyczny świat istot mieszanych

Książka z "lektur uzupełnianjących" wypisanych w Przewodniku.
Mało znana. Nie znalazłam ani okładki, ani nawet oferty sprzedaży.

9. Bożęta i my

Książka z "lektur uzupełnianjących" wypisanych w Przewodniku.
"Demonologia słowiańska jest równie bogata i zadziwiająca, jak komplementarne demonologie europejskie; germańska, celtycka i romańska. My, Polacy, nie gęsi, i także mamy swoje demony. Może warto coś o nich wiedzieć?
Przypominając stwory, którymi fantazja dawno minionych pokoleń zaludniała sferę pośrednią między niebiosami wielkich bóstw a ziemią, chciałam w miarę swoich skromnych możliwości odeprzeć lub osłabić atak obcych demonów.
Ja lubię ubożęta i rusałki, Borutę i Rokitę, ba, nawet paskudne strzygi i złowrogie wilkołaki. Chciałabym, aby polubili je także czytelnicy tej książki. Stworzono je z płaczu jesiennego wiatru, mgły zwianej znad rzeki, księżycowego blasku i sierpniowego upału. Są nasze własne. Bliskie i godne poznania." (cytat z biblionetka.pl)

10. Rękopis znaleziony w smoczej jamie. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy

Książka z "lektur uzupełnianjących" wypisanych w Przewodniku.
Napisana, by pomóc zrozumieć literaturę fantasy, czasem bardzo zawiłą. Dla wszystkich, którzy nie wiedzą - a niewielu wie...

11. Smokologia. Wielka księga smoków

Książka z "lektur uzupełnianjących" wypisanych w Przewodniku.
"Okładka stylizowana jest na czerwoną tłoczoną skórę, wnętrze na gruby, wiekowy pergamin, a szata graficzna na starodruk. Szczegółowe omówienie najważniejszych gatunków występujących na świecie smoków, sposoby badania ich i obłaskawiania, opis smoczych obyczajów, zaklęcia i zagadki, tajemne smocze pismo i inne tajniki smokologii to oczywiście fascynujące zmyślenie. Niepowtarzalny charakter nadają księdze nadzwyczaj starannie wykonane niespodzianki, takie jak koperty z sekretnymi liścikami, rozkładana "starożytna" mapa świata, próbki smoczej skóry, łusek i smoczego pyłu o czarodziejskich właściwościach, informacje i ilustracje ukryte za otwierającymi się doklejonymi elementami, osobisty notatnik smokologa i inne. Księgę ogląda się i wczytuje weń bez końca, tym bardziej że tajemnicze oko smoka na ostatniej okładce zdaje się odbijać cały świat i rzucać smocze uroki." (cytat z edukacyjna.pl)

12. Słownik mitów i tradycji kultury

Mam taki słownik w domu. Jest w nim opisana większość haseł dotyczących mitów z wielu kultur - książka pomocna, jak to słownik.
"Warunki współczesnego życia oraz rozwój nowych dziedzin nauki i techniki powodują rwanie się więzi kultury, oddalanie od dziedzictwa wieków, słabnięcie związków z kulturą narodową, europejską, śródziemnomorską.
Autor książki, próbując przeciwdziałać tym procesom, dokonał wyboru haseł w zakresie mitów i tradycji kultury w ich najszerzej rozumianym sensie." (cytat z czytelnia.onet.pl)

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

quiz & odp.

wtorek, 21 kwietnia 2009 18:37
Dzisiaj zamieszczę quiz sprawdzający wiedzę dotyczącą Kronik Spiderwick. Qiuz ten przygotowała moja siostra Edyta w oparciu o Przewodnik, tak więc ten, kto przeczytał go uważnie nie powinien mieć problemów z odpowiadaniem. Odpowiedzi na pytania zamieszczę w którejś z kolejnych notek, może czwartej. Zapraszamy...:

1. Jaki stwór siedział w wozowni na terenach posiadłości Spiderwick?

 • a) hobgoblin
 • b) pixie
 • c) leprekaun

 

2. Gałązki jakich roślin związane czerwoną nitką zapewniają nam ochronę?

 • a) dębu, jarzębiny i kolczastego krzewu
 • b) brzozy, kolczastego krzewu i leszczyny
 • c) dębu, leszczyny i kolczastego krzewu

 

3. Dlaczego hodowanie błędnych ogników jest niebezpieczne?

 • a) bo tracimy orientację nawet na najbardziej nam znanym terenie
 • b) bo przebywanie w ich towarzystwie wywołuje zwidy
 • c) bo wydzielają substancje trujące

 

4. Jak porozumiewają się olbrzymy?

 • a) Poprzez rytm ich oddychania
 • b) poprzez drganie ciała
 • c) za pomocą dźwięków o bardzo niskiej częstotliwości

 

5. Kiedy najłatwiej spotkać syrenę?

 • a) o świcie
 • b) w dzień
 • c) w nocy

 

6. ,,Pracują pod ziemią, w mroku, tunel kopią krok po kroku."

 • a) pukacze
 • b) gobliny
 • c) krasnoludy

 

7. Najbardziej znany król elfów to:

 • a) Oberon
 • b) Lorengorm
 • c) Floks

 

8. Jakie stworzenie najprędzej wciągnie cię do wody (np. podstępem)?

 • a) niksa
 • b) kelpie
 • c) wąż morski

 

9. Zjedzenie czego pozwala rozumieć język zwierząt?

 • a) skrzydeł chochlika
 • b) uszu pukacza
 • c) serca smoka

 

10. Jakiego koloru skórę mają odmieńce?

 • a) zielonkawy
 • b) żółtawy
 • c) biały


______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________1. Do Milki_98

 • dodano: 14 kwietnia 2009 20:24

  hej wiesz co wydaje mi sie ze jestes super! czy mozemy sie zaprzyjazniec przez net? no i mam 11 lat... |;-) ale wiek nie mam znaczenia co?

  autor: milka_98


Jasne, że możemy się lepiej poznać i być może zaprzyjaźnić :)  Napisz na mojego maila (justynka.j@onet.eu), będziemy też mogła pogadać później przez gg.


2. MLC - strona po polsku

 • dodano: 14 kwietnia 2009 19:44

  (...) Mam pytanko: Jeśli miałabym Kamienne Oko a nie mogła bym znaleśc chochlika to gdzie mogę znaleśc Międzynarodową Ligę Chochlików? Jak wpisuję w googlach to wyskakują mi dziwne rzeczy a strona o spiderwicku gdzie moge kupic chochlika jest po angielsku... Jeśli znasz jakąś stronę z ofertami na chochliki PO POLSKU to podasz adres? Dzięki.

  autor: Basia


 • Niestety nie znam takiej strony. nigdy nawet nie szukałam, bo swoje chochliki złapałam własnoręcznie.


  3. Dowody Zagubinej na obecność olbrzymów

 • dodano: 15 kwietnia 2009 15:22

  Mam!!! Zrobiłam wszystko co mogłam z tym olbrzymem. Pożarów było dużo, m.in. w zeszłym roku. Odcisk ma 7 metrów, więc to odpada. A zdjęcia też już mam, wyślę ci na maila jak je wrzucę na komputer :).

  Buźka!!! I dzięki za pomoc ;).

  autor: Zagubiona


 • 7 metrów? Ciekawe. A jak z trollami? Może jednak to one robią Wam głupie kawały? Jeśli zaś pożary miałyby być skutkiem zioniecia olbrzymów ogniem, to powinny być w tamtych okolicach odciski stóp, całe polany powalonych drzew itp.  Zdjęcia jeszcze nie mam, więc nie daję.


  4. Poszukiania sprzedawcy

 • dodano: 18 kwietnia 2009 20:46

  Mam pewien problem na prawdę strasznie chcę mieć chochlika i jestem pewna, że mam dar widzenia! Ale nie chcę go łapać chcę go kupić. Ale nie bardzo znam się na komputerach i nie mam internetu. I jeszcze w ogóle nie wiem jak dać temat na forum! Mam do ciebie prośbę może ty byś założyła ten temat i jak byś kogoś znalazła napisałabyś o tym, a ja podałabym ci mój adres i napisała jakiego chochlika chcę. (...)

  autor: Natal-c


 • Nie za bardzo się tak da. Jeśli chcesz mieć chochlika i kupić go przez internet, musisz posiadać internet. Zawsze możesz iść do internet cafe... Musisz mieć e-mail kontaktowy, pewnie też konto bankowe, jeśli wymagana byłaby zapłata przelewem. Dodawanie tematu na forum nie jest trudne, jednakże na każdym forum wygląda trochę inaczej. Musisz się przede wszystkim zarejestrować na takim forum - swoimi danymi osobowymi. Najlepiej poproś o pomoc kogoś z reala - choćby rodziców. Samo znalezienie odpowiedniego portalu czy forum może zająć sporo czasu, bo w końcu nie ma tak wielu osób z darem widzenia.

  Podziel się
  oceń
  0
  0

  komentarze (14) | dodaj komentarz

  odpowiedzi i tapety

  wtorek, 14 kwietnia 2009 15:21
  1. Gargulce i elfy wśród ludzi

 • dodano: 14 kwietnia 2009 8:46

  Wszystkie kamenne gargulce na kamienicach chyba nie są prawdziwe?
  Ja kiedyś słyszałam że elfy w rzadkości udają ludzi, nakładając na siebie coś w rodzaju magicznej maski, co daje im wygląd człowieka, ale mają cechy elfa. Słyszałam także że maska nie może być noszona po rozwinięciu się w niej dorosłości. Czy to prawda?

  autor: Ismira


 • Nie, raczej nie wszystkie gargulce są prawdziwe. Najprawdopodobniej prawdziwe są te najstarsze, które rzeczywiście chronią budynki.
  Co do elfów - pisałam już, że nie znam się na nich za bardzo. Cóż, możliwe, że to, o czym piszesz, jest możliwe dzięki silnej iluzji - może to być prawda, ale czy jest, nie mam pojęcia.


  2. Do Basi

 • dodano: 14 kwietnia 2009 9:03

  No to ustalone. I dziękuję, że umieściłaś mój avek. Zgodnie z obietnicą w ciągu najbliższych dni dam Ci kilka komci. (...) Dziś dam 3 komentarze czyli pytania od moich przyjaciół. (...) A tak w ogóle jeśli chodzi o kolegowanie się to mam wadę przez którą możesz się zniechęcic - mam 10 lat. Niektóre starsze dzieci - ok. 11, 12 lat - zniechęcają się do dziesięciolatków. Ale mam nadzieję, że Ty taka nie jesteś. Bo gdzieś pisałaś, że masz chyba 11 lat... A do tematu to masz Gmaila? (...) A jeśli masz Gmaila to podaj e-mail - będziemy sobie gawędzic

  autor: Basia


 • Umieściłam Twój avek, bo bardzo podoba mi się Twój blog :) Czuć w nim klimat Kronik Spiderwick. A wiek to nie jest żadna wada. To tylko dzieci i młodzież maja czasem takie poglądy, że można sie kolegowac tylko z rówiesnikami. Dorosli ludzie są mądrzejsi - nie obchodzi ich, czy jego kolega ma 10 lat mniej czy więcej. Ja rocznikowo mam lat 15, ale moje dwie najlepsze przyjaciółki: moja siostra i przyjaciółka Ania - mają po 11 lat. Mi to wogóle nie przeszkadza. Grunt, że dobrze nam sie rozmawia, że lubimy podobne rzeczy, że lubimy przebywać w swoim towarzystwie. Z Tobą na pewno też będzie mi sie miło rozmawiało :) A za zaproszenia do gmaila dziękuję, już mnie kilka osób zapraszało, ale też odmówiłam. Możesz napisać do mnie na maila: justynka.j@onet.eu - możemy pogadać sobie też na gadu-gadu. Pozdrówko.


  3. Źródła informacji

 • dodano: 14 kwietnia 2009 9:33

  Ja nie moge... skad ty bierzesz te wszystkie informacje o ks, na pszyklad oklatki? Ja moge szukac cały dzien i nie znajde... jak z jakiejs strony to daj linka, pliss :).
  P.S. fajny bloog :).

  autor: Lizzy McGruie


 • Informacje biorę z bardzo różnych źródeł. Okładę 3. tomu wzięłam z oficjalnej strony Tony'ego - z tamtąd wzięłam też jego szkice, które mam zamiar zamieścić w którejś z kolejnych notek. Nie pamiętam adresu, ale wpisz sobie w wyszukiwarkę jego nazwisko, to na pewno trafisz na własciwą stronę.


  4. Inne blogi...

  dodano: 14 kwietnia 2009 10:53

  Czy prowadzisz jeszcze jakieś blogi? A może twoja siostra zajmuje się blogowaniem? Jeśli tak to podaj adresy, proszę! Bo naprawdę masz talent do robienia blogów!!!
  PS. Jak możesz, to podaj, ile twoja siostra ma lat.

  Buźka!!!

  autor: Laura


  Tak, prowadzę także inne blogi, ale piszę na nich baaardzo żadko. Brak mi weny do ich pisania. Możesz odwiedzić: 1) blog o serialu Charmed - czarodziejki-charmed-piper.blog.onet.pl  2) o Harrym Potterze: magazynznicz.blog.onet.pl  A moja siostra ma jednego bloga - o Harrym Potterze - ale nie chce, żebym podawała adres. Dziekuję za komplement - żeby dobrze prowadzić bloga trzeba po prostu bardzo lubić to, o czym się pisze, ale także lubić Internet. I być może pomaga mi też trochę to, że jestem humanistką i artystką - oczywiście początkujacą, ale te dwa kierunki są najlepsze, jeśli chodzi o tworzenie. Ja mam (rocznikowo) 15 lat, a Edytka jest ode mnie o 3 lata młodsza - ma (rocznikowo) 11 lat.


  5. Wezwanie gryfa w języku elfów

 • dodano: 14 kwietnia 2009 10:56

  Bo... pisałaś, ze twoja siostra ma film kroniki spiderwick. To moglabys podac moze to zaklecie w jezyku elfow co wzywa gryfa? Mozesz znalezc w interniecie lub spisac z filmu. Z gory dzieki za info :*

  autor: Edytka


 • Tak... Moja siostra - Edytka - ma ten film. Nie wiem dokładnie, jak się czyta to wezwanie. Na filmie Jared niektóre słowa czytał po angielsku, niektóre jak w j. polskim. A oto słowa (spisane z filmowego Przewodnika):
  " Grip, Grap, Greep
     Niffgri Eras Eralc Seke
     Ehcop Sirhe Yert-Yerak
     Imas, Aiam, Nnif "


  6. Zaborze

 • dodano: 14 kwietnia 2009 13:16

  W jakim mieszkasz miejscowości,województwie i w jakiej gminie?
  Bo jak wpisywałem na nacie Zaborze i to mi wyskakiwało 15.

  autor: alan.jazdz


 • Gdzie ja mieszkam, to Ci nie napiszę, bo się w Necie takich rzeczy nie podaje. Ale mogę Ci napisać, gdzie jest to Zaborze - jeździłam tam czasem na wycieczki, ale mieszkam gdzieś zupelnie indziej... Rzeczywiście, sporo tych Zaborzy w Polsce :)  No więc ta wieś była w woj. śląskim, w powiacie myszkowskim, gmina Żarki.


  _______________________________________________________________________  Żeby nie było pusto, dam jeszcze 2 tapety z ISL. Tak jak ostatnio, najpierw w normalnym rozmiarze do zapisania, potem miniaturki. A przy okazji chciałam Wam napisać, jak się nazywam jako czlonek ISL. Możecie tak mnie nazywać: Violet Whitewater.
  To wszystko na dzisiaj, pa  :*
  Podziel się
  oceń
  0
  0

  komentarze (2) | dodaj komentarz

  Zdjęcia w galeriach.


  wtorek, 21 listopada 2017

  Licznik odwiedzin:  68 294  

  Kalendarz

  « kwiecień »
  pn wt śr cz pt sb nd
    0102030405
  06070809101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930   

  Głosuj na bloog


  zobacz wyniki

  Subskrypcja

  Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

  Statystyki

  Odwiedziny: 68294
  Wpisy
  • liczba: 69
  Galerie
  • liczba zdjęć: 93
  Bloog istnieje od: 3538 dni

  Wyszukaj

  Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

  Lubię to